Verb Charts – Defective Verbs

On the following pages you will find verb charts for defective verbs in Forms I-VIII and X. Four different categories of Form I defectives are presented (there is actually a fifth category, but you will probably never see it) in the active voice. They are followed by a representative Form I defective verb in the passive. The passive chart for Form I can be used as a model for the passive conjugations of all defective verbs, regardless of form.

 
new balance u 420 http://www.newbalanceoutlet.cc
Because defective verbs are so problematic, one example of each of the derived defective forms is then presented. Nonetheless, the student should associate defectives in Forms II, III, and IV together, Forms V and VI together, and Forms VII, VIII, and X together.

 

Forms II, III, and IV all conjugate the way the Form I verb يَجْري , جرى does in both tenses. In addition, in the imperfect, they all have a prefix vowel of dhamma, and a stem vowel of kasra. If you can conjugate one Form II defective verb correctly, you should be able to conjugate any Form II, III, or IV defective verb.

 

Forms V and VI conjugate the way جرى does in the past, but in the present, they conjugate like the verb يَنْسى , نَسِيَ In the imperfect they all have a prefix vowel of fatha and a stem vowel of fatha. If you can conjugate one Form V defective verb correctly, you should be able to conjugate any Form V or Form VI defective verb.

 

Forms VII. VIII, and X conjugate in both tenses in the same way as يَجْري , جرى .In addition, in the imperfect, they all have a prefix vowel of fatha and a stem vowel of kasra. If you can conjugate one Form VIII defective verb correctly, you should be able to conjugate any Form VII, VIII, or X defective verb.

 

 

 

 

Form I Defective Verbs: Final Radical Waaw Active Voice يَشْكو , شكا

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَشْكُ

أَشْكُوَ

أَشْكو

شَكَوْتُ

أنا

أُشْكُ

تَشْكُ

تَشْكُوَ

تَشْكو

شَكَوْتَ

أنتَ

أُشْكي

تَشْكي

تَشْكي

تَشْكينَ

شَكَوْتِ

أنتِ

يَشْكُ

يَشْكُوَ

يَشْكو

شَكا

هو

تَشْكُ

تَشْكُوَ

تَشْكو

شَكَتْ

هي

Dual

أُشْكُوا

تَشْكوَا

تَشْكوَا

تَشْكوانِ

شَكَوْتُما

أنتُما

يَشْكوَا

يَشْكوَا

يَشْكوانِ

شَكَوَا

هما (m)

تَشْكوَا

تَشْكوَا

تَشْكوانِ

شَكَتا

هما (f)

Plural

نَشْكُ

نَشْكُوَ

نَشْكو

شَكَوْنا

نَحْنَ

أُشْكُوا

تَشْكوا

تَشْكوا

تَشْكونَ

شَكَوْتُمْ

أنتُم

أُشْكُونَ

تَشْكونَ

تَشْكونَ

تَشْكونَ

شَكَوْتُنَّ

أنتُنَّ

يَشْكوا

يَشْكوا

يَشْكونَ

شَكَوْا

هم

يَشْكونَ

يَشْكونَ

يَشْكونَ

شَكَوْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

شُكِيَ

يُشْكى

شاكٍ

شاكِية

مَشْكُوٌّ

مَشْكُوَّة

شَكْو ، شَكوى (see note 1 below)

 

 

 

Form I Defective Verbs: Final Radical Yaa’ Active Voice يَبْكي , بَكى

 

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَبْكِ

أَبْكِيَ

أَبْكي

بَكَيْتُ

أنا

إِبْكِ

تَبْكِ

تَبْكِيَ

تَبْكي

بَكَيْتَ

أنتَ

إِبْكي

تَبْكي

تَبْكي

تَبْكينَ

بَكَيْتِ

أنتِ

يَبْكِ

يَبْكِيَ

يَبْكي

بَكى

هو

تَبْكِ

تَبْكِيَ

تَبْكي

بَكَتْ

هي

Dual

إِبْكِيا

تَبْكيا

تَبْكيا

تَبْكيانِ

بَكيتُما

أنتُما

يَبْكيا

يَبْكيا

يَبْكيانِ

بَكيا

هما (m)

تَبْكيا

تَبْكيا

تَبْكيانِ

بَكَتا

هما (f)

Plural

نَبْكِ

نَبْكِيَ

نَبْكي

بَكَيْنا

نَحْنَ

إبْكوا

تَبْكوا

تَبْكوا

تَبْكونَ

بَكَيْتُمْ

أنتُم

إبْكينَ

تَبْكينَ

تَبْكينَ

تَبْكينَ

بَكَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَبْكوا

يَبْكوا

يَبْكونَ

بَكَوْا

هم

يَبْكينَ

يَبْكينَ

يَبْكينَ

بَكَوْنّ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Nou

None (see note 2

below)

None

باكٍ

باكِي

None (see note 3 below)

None

بُكاء

 

 

 

Form I Defective Verbs: Schizophrenic Active Voice يَنْسى , نَسِيَ

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَنْسَ

أَنْسى

أَنْسى

نَسيتُ

أنا

إنْسَ

تَنْسَ

تَنْسى

تَنْسى

نَسيتَ

أنتَ

إنْسَيْ

تَنْسيْ

تَنْسيْ

تَنْسينَ

نَسيتِ

أنتِ

يَنْسَ

يَنْسى

يَنْسى

نَسيَ

هو

تَنْسَ

تَنْسى

تَنْسى

نَسيَتْ

هي

Dual

إنْسَيا

تَنْسَيا

تَنْسَيا

تَنْسَيانِ

نَسيتُما

أنتُما

يَنْسَيا

يَنْسَيا

يَنْسَيانِ

نَسِيا

هما (m)

تَنْسَيا

تَنْسَيا

تَنْسَيانِ

نَسِيَتا

هما (f)

Plural

نَنْسَ

نَنْسى

نَنْسى

نَسينا

نَحْنَ

إنْسَوْا

تَنْسَوْا

تَنْسَوْا

تَنْسَوْنَ

نَسيتُمْ

أنتُم

إنْسَيْنَ

تَنْسَيْنَ

تَنْسَيْنَ

تَنْسَيْنَ

نَسيتُنَّ

أنتُنَّ

يَنْسَوْا

يَنْسَوْا

يَنْسَوْنَ

نَسوا

هم

يَنْسَيْنَ

يَنْسَيْنَ

يَنْسَيْنَ

نَسينَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

نُسِيَ

يُنْسى

ناسٍ

ناسِية

مَنْسِيّ

مَنْسِيّة

نِسْيان

 

 

 

Form I Defective Verbs: Active Voice يَسْعى , سعى

 

(This is a fourth category of defective verbs referred to on page 91.)

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَسْعَ

أَسْعى

أَسْعى

سَعَيْتُ

أنا

إِسْعَ

تَسْعَ

تَسْعى

تَسْعى

سَعَيْتَ

أنتَ

إِسْعَيْ

تَسْعيْ

تَسْعيْ

تَسْعينَ

سَعَيْتِ

أنتِ

يَسْعَ

يَسْعى

يَسْعى

سَعى

هو

تَسْعَ

تَسْعى

تَسْعى

سَعَتْ

هي

Dual

إِسْعَيا

تَسْعيا

تَسْعيا

تَسْعيانِ

سَعَيْتُما

أنتُما

يَسْعيا

يَسْعيا

يَسْعيانِ

سَعَيا

هما (m)

تَسْعيا

تَسْعيا

تَسْعيانِ

سَعَتا

هما (f)

Plural

نَسْعَ

نَسْعى

نَسْعى

سَعَيْنا

نَحْنَ

إِسْعَوْا

تَسْعَوْا

تَسْعَوْا

تَسْعَوْنَ

سَعَيْتُمْ

أنتُم

إِسْعَيْنَ

تَسْعَيْنَ

تَسْعَيْنَ

تَسْعَيْنَ

سَعَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَسْعَوْا

يَسْعَوْا

يَسْعَوْنَ

سَعَوْا

هم

يَسْعَيْنَ

يَسْعَيْنَ

يَسْعَيْنَ

سَعَيْنَ

هنَّ


 

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

سُعِيَ

يُسْعى

ساعٍ

ساعِية

None

None

سَعْي

 

 

 

Form I Defective Verbs: All Types Passive Voice يَنْسى , نَسِيَ

 

All Form I defective verbs in the passive voice will conjugate in the same way as the verb below.

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُنْسَ

أُنْسى

أُنْسى

نُسِيتُ

أنا

تُنْسَ

تُنْسى

تُنْسى

نُسِيتَ

أنتَ

تُنْسَيْ

تُنْسَيْ

تُنْسَيْنَ

نُسِيتِ

أنتِ

يُنْسَ

يُنْسى

يُنْسى

نُسِيَ

هو

تُنْسَ

تُنْسى

تُنْسى

نُسِيَتْ

هي

Dual

تُنْسَيا

تُنْسَيا

تُنْسَيانِ

نُسِيتُما

أنتُما

يُنْسَيا

يُنْسَيا

يُنْسَيانِ

نُسِيا

هما (m)

تُنْسَيا

تُنْسَيا

تُنْسَيانِ

نُسِيَتا

هما (f)

Plural

نُنْسَ

نُنْسى

نُنْسى

نُسِينا

نَحْنَ

تُنْسَوْا

تُنْسَوْا

تُنْسَوْنَ

نُسِيتُمْ

أنتُم

تُنْسَيْنَ

تُنْسَيْنَ

تُنْسَيْنَ

نُسِيتُنَّ

أنتُنَّ

يُنْسَوْا

يُنْسَوْا

يُنْسَوْنَ

نُسوا

هم

يُنْسَوْنَ

يُنْسَوْنَ

يُنْسَوْنَ

نُسِينَ

هنَّ



 

Form II Defective Verbs: Active Voice يُسَمّي , سَمّى

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُسَمِّ

أُسَمِّيَ

أُسَمّي

سَمَّيْتُ

أنا

سَمِّ

تُسَمِّ

تُسَمِّيَ

تُسَمّي

سَمَّيْتَ

أنتَ

سَمّي

تُسَمّي

تُسَمّي

تُسَمّينَ

سَمَّيْتِ

أنتِ

يُسَمِّ

يُسَمِّيَ

يُسَمّي

سَمّى

هو

تُسَمِّ

تُسَمِّيَ

تُسَمّي

سَمَّتْ

هي

Dual

سَمِّيا

تُسَمّيا

تُسَمّيا

تُسَمّيانِ

سَمَّيْتُما

أنتُما

يُسَمّيا

يُسَمّيا

يُسَمّيانِ

سَمَّيا

هما (m)

تُسَمّيا

تُسَمّيا

تُسَمّيانِ

سّمَّتا

هما (f)

Plural

نُسَمِّ

نُسَمّيَ

نُسَمّي

سَمَّيْنا

نَحْنَ

سَمّوا

تُسَمّوا

تُسَمّوا

تُسَمّونَ

سَمَّيْتُمْ

أنتُم

سَمّينَ

تُسَمّينَ

تُسَمّينَ

تُسَمّينَ

سَمَّيْتُنَّ

أنتُنَّ

يُسَمّوا

يُسَمّوا

يُسَمّونَ

سَمَّوْا

هم

يُسَمّينَ

يُسَمّينَ

يُسَمّينَ

سَمَّيْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

سُمِّيَ

يُسَمّى

مُسَمٍّ

مُسَمِّية

مُسَمّيً

مُسَمّاة

تَسْمِية

 

 

 

Form III Defective Verbs: Active Voice نادى , يُنادي

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُنادِ

أُناديَ

أُنادي

نادَيْتُ

أنا

نادِ

تُنادِ

تُناديَ

تُنادي

نادَيْتَ

أنتَ

نادي

تُنادي

تُنادي

تُنادينَ

نادَيْتِ

أنتِ

يُنادِ

يُناديَ

يُنادي

نادى

هو

تُنادِ

تُناديَ

تُنادي

نادَتْ

هي

Dual

نادِيا

تُنادِيا

تُنادِيا

تُنادِيانِ

نادَيْتُما

أنتُما

يُنادِيا

يُنادِيا

يُنادِيانِ

نادَيا

هما (m)

تُنادِيا

تُنادِيا

تُنادِيانِ

نادَتا

هما (f)

Plural

نُنادِ

نُنادِيَ

نُنادي

نادَيْنا

نَحْنَ

نادوا

تَنادوا

تَنادوا

تَنادونَ

نادَيْتُمْ

أنتُم

نادينَ

تَنادينَ

تَنادينَ

تَنادينَ

نادَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يُنادوا

يُنادوا

يُنادونَ

نادَوْا

هم

يُنادينَ

يُنادينَ

يُنادينَ

نادَيْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

نودِيَ

يُنادى

مُنادٍ

مُنادِية

مُنادىً

مُناداة

مُناداة

 

 

 

Form IV Defective Verbs: Active Voice يُجْري , أَجْرى

 

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُجْرِ

أُجْريَ

أُجْري

أَجْريْتُ

أنا

أَجْرِ

تُجْرِ

تُجْريَ

تُجْري

أَجْريْتَ

أنتَ

أَجْري

تُجْري

تُجْري

تُجْرينَ

أَجْريْتِ

أنتِ

يُجْرِ

يُجْريَ

يُجْري

أَجْرى

هو

تُجْرِ

تُجْريَ

تُجْري

أَجْرَتْ

هي

Dual

أَجْرِيا

تُجْرِيا

تُجْرِيا

تُجْرِيانِ

أَجْريْتُما

أنتُما

يُجْرِيا

يُجْرِيا

يُجْرِيانِ

أَجْرَيا

هما (m)

تُجْرِيا

تُجْرِيا

تُجْرِيانِ

أَجْرَتا

هما (f)

Plural

نُجْرِ

نُجْريَ

نُجْري

أَجْريْنا

نَحْنَ

أَجْروا

تُجْروا

تُجْروا

تُجْرونَ

أَجْريْتُمْ

أنتُم

أَجْرينَ

تُجْرينَ

تُجْرينَ

تُجْرينَ

أَجْريْتُنَّ

أنتُنَّ

يُجْروا

يُجْروا

يُجْرونَ

أَجْرَوْا

هم

يُجْرينَ

يُجْرينَ

يُجْرينَ

أَجْرَيْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أَجْريَ

يُجْرى

مُجْرٍ

مُجْرِية

مُجْرىً

مُجْراة

إِجراء

 

 

 

Form V Defective Verbs: Active Voice يَتَحَدّى , تَحَدّى

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَتَحَدَّ

أَتَحَدّى

أَتَحَدّى

تَحَدَّيْتُ

أنا

تَحَدَّ

تَتَحَدَّ

تَتَحَدّى

تَتَحَدّى

تَحَدَّيْتَ

أنتَ

تَحَدَّيْ

تَتَحَدّيْ

تَتَحَدّيْ

تَتَحَدّيْنَ

تَحَدَّيْتِ

أنتِ

يَتَحَدَّ

يَتَحَدّى

يَتَحَدّى

تَحَدَّى

هو

تَتَحَدَّ

تَتَحَدّى

تَتَحَدّى

تَحَدَّتْ

هي

Dual

تَحَدَّيا

تَتَحَدَّيا

تَتَحَدَّيا

تَتَحَدَّيانِ

تَحَدَّيْتُما

أنتُما

يَتَحَدَّيا

يَتَحَدَّيا

يَتَحَدَّيانِ

تَحَدَّيا

هما (m)

تَتَحَدَّيا

تَتَحَدَّيا

تَتَحَدَّيانِ

تَحَدَّتا

هما (f)

Plural

نَتَحَدّ

نَتَحَدّى

نَتَحَدّى

تَحَدَّيْنا

نَحْنَ

تَحَدَّوا

تَتَحَدَّوْا

تَتَحَدَّوْا

تَتَحَدَّوْنَ

تَحَدَّيْتُمْ

أنتُم

تَحَدَّيْنَ

تَتَحَدَّيْنَ

تَتَحَدَّيْنَ

تَتَحَدَّيْنَ

تَحَدَّيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَتَحَدَّوْا

يَتَحَدَّوْا

يَتَحَدَّوْنَ

تَحَدَّوْا

هم

يَتَحَدَّيْنَ

يَتَحَدَّيْنَ

يَتَحَدَّيْنَ

تَحَدَّيْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

تُحُدِّيَ

يُتَحَدّى

مُتَحَدٍّ

مُتَحَدِّية

مُتَحَدّىً

مُتَحَداة

تَحَدٍّ

 

 

 

Form VI Defective Verbs: Active Voice يَتَقاضى , تَقاضى

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَتَقاضىَ

أَتَقاضى

أَتَقاضى

تَقاضَيْتُ

أنا

تَقاضَ

تَتَقاضىَ

تَتَقاضى

تَتَقاضى

تَقاضَيْتَ

أنتَ

تَقاضَيْ

تَتَقاضيْ

تَتَقاضيْ

تَتَقاضينَ

تَقاضَيْتِ

أنتِ

يَتَقاضىَ

يَتَقاضى

يَتَقاضى

تَقاضى

هو

تَتَقاضىَ

تَتَقاضى

تَتَقاضى

تَقاضَتْ

هي

Dual

تَقاضَيا

تَتَقاضَيا

تَتَقاضَيا

تَتَقاضَيانِ

تَقاضَيْتُما

أنتُما

يَتَقاضَيا

يَتَقاضَيا

يَتَقاضَيانِ

تَقاضَيا

هما (m)

تَتَقاضَيا

تَتَقاضَيا

تَتَقاضَيانِ

تَقاضَتا

هما (f)

Plural

نَتَقاضَ

نَتَقاضى

نَتَقاضى

تَقاضَيْنا

نَحْنَ

تَقاضَوْا

تَتَقاضَوْا

تَتَقاضَوْا

تَتَقاضَوْنَ

تَقاضَيْتُمْ

أنتُم

تَقاضَيْنَ

تَتَقاضَيْنَ

تَتَقاضَيْنَ

تَتَقاضَيْنَ

تَقاضَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَتَقاضَوْا

يَتَقاضَوْا

يَتَقاضَوْنَ

تَقاضَيوْا

هم

يَتَقاضَيْنَ

يَتَقاضَيْنَ

يَتَقاضَيْنَ

تَقاضَيْنَ

هنَّ

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

تُقوضِيَ

يُتَقاضى

مُتَقاضٍ

مُتَقاضِية

مُتَقاضىً

مُتَقاضاة

تَقاضٍ

 

 

 

Form VII Defective Verbs: Active Voice يَنْقضي , إنْقَضى

 

(Most Form VII defective verbs are usually only conjugated for the third person masculine or feminine singular. In addition, there is no passsive in Form VII)

 

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

يَنْقَضِ

يَنْقَضِيَ

يَنْقَضي

إنْقضى

هو

تَنْقَضِ

تَنْقَضِيَ

تَنْقَضي

إِنْقَضَت

هي


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

None

None

مُنْقَضٍ

مُنْقَضِية

None

None

إنْقِضاء

 

 

 

Form VIII Defective Verbs: Active Voice يَبْتَلي , إبْتَلى

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَبْتَلِ

أَبْتَليَ

أَبْتَلي

إِبْتَلَيْتُ

أنا

إِبْتَلِ

تَبْتَلِ

تَبْتَليَ

تَبْتَلي

إِبْتَلَيْتَ

أنتَ

إِبْتَلي

تَبْتَلي

تَبْتَلي

تَبْتَلينَ

إِبْتَلَيْتِ

أنتِ

يَبْتَلِ

يَبْتَليَ

يَبْتَلي

إِبْتَلَى

هو

تَبْتَلِ

تَبْتَليَ

تَبْتَلي

إِبْتَلَتْ

هي

Dual

إِبْتَليا

تَبْتَليا

تَبْتَليا

تَبْتَليانِ

إِبْتَلَيْتُما

أنتُما

يَبْتَليا

يَبْتَليا

يَبْتَليانِ

إِبْتَلَيا

هما (m)

تَبْتَليا

تَبْتَليا

تَبْتَليانِ

إِبْتَلَتا

هما (f)

Plural

نَبْتَلِ

نَبْتَليَ

نَبْتَلي

إِبْتَلَيْنا

نَحْنَ

إِبْتَلوا

تَبْتَلوا

تَبْتَلوا

تَبْتَلونَ

إِبْتَلَيْتُمْ

أنتُم

إبْتَلينَ

تَبْتَلينَ

تَبْتَلينَ

تَبْتَلينَ

إِبْتَلَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَبْتَلوا

يَبْتَلوا

يَبْتَلونَ

إِبْتَلَوْا

هم

يَبْتَلينَ

يَبْتَلينَ

يَبْتَلينَ

إِبْتَلَيْنَ

هنَّ


 

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active

Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أُبْتُلِيَ

يُبْتَلى

مُبْتَلٍ

مُبْتَلية

مُبْتَلىً

مُبْتَلاة

إِبْتلاء

 

 

 

Form X Defective Verbs: Active Voice يَسْتَدْعي , إِسْتَدْعى

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَسْتَدْعِ

أَسْتَدْعِيَ

أَسْتَدْعي

إِسْتَدْعَيْتُ

أنا

إِسْتَدْعِ

تَسْتَدْعِ

تَسْتَدْعِيَ

تَسْتَدْعي

إِسْتَدْعَيْتَ

أنتَ

إِسْتَدْعي

تَسْتَدْعي

تَسْتَدْعي

تَسْتَدْعينَ

إِسْتَدْعَيْتِ

أنتِ

يَسْتَدْعِ

يَسْتَدْعِيَ

يَسْتَدْعي

إِسْتَدْعَى

هو

تَسْتَدْعِ

تَسْتَدْعِيَ

تَسْتَدْعي

إِسْتَدْعَتْ

هي

Dual

إِسْتَدْعِيا

تَسْتَدْعيا

تَسْتَدْعيا

تَسْتَدْعيانِ

إِسْتَدْعَيْتُما

أنتُما

يَسْتَدْعيا

يَسْتَدْعيا

يَسْتَدْعيانِ

إِسْتَدْعَيا

هما (m)

تَسْتَدْعيا

تَسْتَدْعيا

تَسْتَدْعيانِ

إِسْتَدْعَتا

هما (f)

Plural

نَسْتَدْعِ

نَسْتَدْعِيَ

نَسْتَدْعي

إِسْتَدْعَيْنا

نَحْنَ

إِسْتَدْعوا

تَسْتَدْعوا

تَسْتَدْعوا

تَسْتَدْعونَ

إِسْتَدْعَيْتُمْ

أنتُم

إِسْتَدْعينَ

تَسْتَدْعينَ

تَسْتَدْعينَ

تَسْتَدْعينَ

إِسْتَدْعَيْتُنَّ

أنتُنَّ

يَسْتَدْعوا

يَسْتَدْعوا

يَسْتَدْعونَ

إِسْتَدْعَوْا

هم

يَسْتَدْعينَ

يَسْتَدْعينَ

يَسْتَدْعينَ

إِسْتَدْعَيْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أُسْتُدْعِيَ

يُسْتَدْعى

مُسْتَدْعٍ

مُسْتَدْعِية

مُسْتَدْعىً

مُسْتَدْعاة

إِسْتِدْعاء

 

 

 

 

Note 1 – This verb has several verbal nouns.

Note 2 – This verb has no passive. However, the pattern for all Form I defective verbs is exactly the same. The pattern is شُكِيَ in the past and يُشْكى in the present.

Note 3 – This verb has no passive participle. The passive participle for this type of defective ar of the following pattern: Masculine مَبْنِيّ Feminine مَبْنِيّة This is same pattern as that for the third category of defective verbs.

0 comments… add one

Don’t Be Shy » Leave a Comment!