Verb Charts – Hollow Verbs

 

Hollow verbs are problematic in Forms I, IV, VII, VIII, and X. In this section you will find charts for all three types of Form I hollow verbs in the active voice, followed by a representative Form I verb in the passive.

 
new balance running shoes reviews http://www.newbalanceoutlet.cc
You will also find charts for a Form IV hollow and a Form X hollow in both the active and passive voices.. Forms IV and X hollow verbs should be associated together since their conjugations are basically the same pattern. If you can conjugate one Form IV hollow, you should be able to conjugate any Form IV hollow and any Form X hollow.

 

A chart for a Form VIII hollow verb in both voices is also included. Form VII hollow verbs follow exactly the same pattern as Form VIII. No Form VII chart is provided. Remember also, that Form VII verbs do not exist in the passive voice.

 

 

 

 

Form I Hollow Verbs: Middle Radical Waaw Active Voice يَزورُ , زارَ

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَزُرْ

أَزورَ

أَزورُ

زُرْتُ

أنا

زُرْ

تَزُرْ

تَزورَ

تَزورُ

زُرْتَ

أنتَ

زوري

تَزوري

تَزوري

تَزورينَ

زُرْتِ

أنتِ

يَزُرْ

يَزورَ

يَزورُ

زارَ

هو

تَزُرْ

تَزورَ

تَزورُ

زارَتْ

هي

Dual

زورا

تَزورا

تَزورا

تَزورانِ

زُرْتُما

أنتُما

يَزورا

يَزورا

يَزورانِ

زارا

هما (m)

تَزورا

تَزورا

تَزورانِ

زارَتا

هما (f)

Plural

نَزُرْ

نَزورَ

نَزورُ

زُرْنا

نَحْنَ

زوروا

تَزوروا

تَزوروا

تَزورونَ

زُرْتُمْ

أنتُم

زُرْنَ

تَزُرْنَ

تَزُرْنَ

تَزُرْنَ

زُرْتُنَّ

أنتُنَّ

يَزوروا

يَزوروا

يَزورونَ

زاروا

هم

يَزُرْنَ

يَزُرْنَ

يَزُرْنَ

زُرْنَ

هنَّ



Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

زيرَ

يُزارُ

زائِر

زائِرة

مَزور

مَزورة

زِيارة

 

 

 

Form I Hollow Verbs: Middle Radical Yaa’ Active Voice يَبيعُ , باعَ

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَبِعْ

أِبيعَ

أِبيعُ

بِعْتُ

أنا

بِعْ

تَبِعْ

تَبيعَ

تَبيعُ

بِعْتَ

أنتَ

بيعي

تَبيعي

تَبيعي

تَبيعينَ

بِعْتِ

أنتِ

يَبِعْ

يَبيعَ

يَبيعُ

باعَ

هو

تَبِعْ

تَبيعَ

تَبيعُ

باعَتْ

هي

Dual

بيعا

تَبيعا

تَبيعا

تَبيعانِ

بِعْتُما

أنتُما

يَبيعا

يَبيعا

يَبيعانِ

باعا

هما (m)

تَبيعا

تَبيعا

تَبيعانِ

باعَتا

هما (f)

Plural

نَبِعْ

نَبيعَ

نَبيعُ

بِعْنا

نَحْنَ

بيعوا

تَبيعوا

تَبيعوا

تَبيعونَ

بِعْتُمْ

أنتُم

بِعْنَ

تَبِعْنَ

تَبِعْنَ

تَبِعْنَ

بِعْتُنَّ

أنتُنَّ

يَبيعوا

يَبيعوا

يَبيعونَ

باعوا

هم

يَبِعْنَ

يَبِعْنَ

يَبِعْنَ

بِعْنَ

هنَّ


 

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

بيعَ

يُباعُ

بائِع

بائِعة

مَبيع

مَبيعة

بَيْع

 

 

 

Form I Hollow Verbs: Schizophrenic Active Voice يَنامُ , نامَ

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَنَمْ

أَنامَ

أَنامُ

نِمْتُ

أنا

نَمْ

تَنَمْ

تَنامَ

تَنامُ

نِمْتَ

أنتَ

نامي

تَنامي

تنامي

تنامينَ

نِمْتِ

أنتِ

يَنَمْ

يَنامَ

يَنامُ

نامَ

هو

تَنَمْ

تَنامَ

تَنامُ

نامَتْ

هي

Dual

ناما

تَناما

تَناما

تَنامانِ

نِمْتُما

أنتُما

يَناما

يَناما

يَنامانِ

ناما

هما (m)

تَناما

تَناما

تَنامانِ

نامَتا

هما (f)

Plural

نَنَمْ

نَنامَ

نَنامُ

نِمْنا

نَحْنَ

ناموا

تَناموا

تَناموا

تَنامونَ

نِمْتُمْ

أنتُم

نَمْنَ

تَنَمْنَ

تَنَمْنَ

تَنَمْنَ

نِمْتُنَّ

أنتُنَّ

يَناموا

يَناموا

يَنامونَ

ناموا

هم

يَنَمْنَ

يَنَمْنَ

يَنَمْنَ

نِمْنَ

هنَّ


Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

None for this verb

None for this verb

نائِم

نائِمة

None for this verb (see note 1 below)

None for this verb

نَوْم

 

 

 

Form I Hollow Verbs: All Types Passive Voice يَزورُ , زارَ

 

All Form I hollow verbs in the passive voice will conjugate the same was as the verb below.

 

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُزَرْ

أُزارَ

أُزارُ

زِرْتُ

أنا

تُزَرْ

تُزارَ

تُزارُ

زِرْتَ

أنتَ

تُزاري

تُزاري

تُزارينَ

زِرْتِ

أنتِ

يُزَرْ

يُزارَ

يُزارُ

زيرَ

هو

تُزَرْ

تُزارَ

تُزارُ

زيرَتْ

هي

Dual

تُزارا

تُزارا

تُزارانِ

زِرْتُما

أنتُما

يُزارا

يُزارا

يُزارانِ

زيرا

هما (m)

تُزارا

تُزارا

تُزارانِ

زيرَتا

هما (f)

Plural

نُزَرْ

نُزارَ

نُزارُ

زِرْنا

نَحْنَ

تُزاروا

تُزاروا

تُزارونَ

زِرْتُمْ

أنتُم

تُزْرْنَ

تُزْرْنَ

تُزْرْنَ

زِرْتُنَّ

أنتُنَّ

يُزاروا

يُزاروا

يُزارونَ

زيروا

هم

يُزْرْنَ

يُزْرْنَ

يُزْرْنَ

زِرْنَ

هنَّ


 

 

 

 

 

 

Form IV Hollow Verbs: Active Voice يُقيمُ , أَقامَ

 

All Form IV hollow verbs in the active voice conjugation in the same was as the verb below.

 

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَقِمْ

أُقيمَ

أُقيمُ

أَقَمْتُ

أنا

أَقِمْ

تُقِمْ

تُقيمَ

تُقيمُ

أَقَمْتَ

أنتَ

أَقيمي

تُقيمي

تُقيمي

تُقيمينَ

أَقَمْتِ

أنتِ

يُقِمْ

يُقيمَ

يُقيمُ

أَقامَ

هو

تُقِمْ

تُقيمَ

تُقيمُ

أَقامَتْ

هي

Dual

أَقيما

تُقيما

تُقيما

تُقيمانِ

أَقَمْتُما

أنتُما

يُقيما

يُقيما

يُقيمانِ

أَقاما

هما (m)

تُقيما

تُقيما

تُقيمانِ

أَقامَتا

هما (f)

Plural

نُقِمْ

نُقيمَ

نُقيمُ

أَقَمْنا

نَحْنَ

أَقيموا

تُقيموا

تُقيموا

تُقيمونَ

أَقَمْتُمْ

أنتُم

أَقِمْنَ

تُقِمْنَ

تُقِمْنَ

تُقِمْنَ

أَقَمْتُنَّ

أنتُنَّ

يُقيموا

يُقيموا

يُقيمونَ

أَقاموا

هم

يُقِمْنَ

يُقِمْنَ

يُقِمْنَ

أَقَمْنَ

هنَّ

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أُقيمَ

يُقامُ

مُقيم

مُقيمة

مُقام

مُقامة

إِقامة

 

 

 

Form IV Hollow Verbs: Passive Voice يُقيمُ , أَقامَ

 

All Form IV hollow verbs in the passive voice will conjugate in the same way as the verb below. Note that a Form IV hollow verb in any of the imperfect passive conjugations has the exact same pattern as Form I hollow verbs have in the imperfect passive.

(Not all of the conjugations for this model verb make sense in actual usage.)

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُقَمْ

أُقامَ

أُقامُ

أُقِمْتُ

أنا

تُقَمْ

تُقامَ

تُقامُ

أُقِمْتَ

أنتَ

تُقامي

تُقامي

تُقامينَ

أُقِمْتِ

أنتِ

يُقَمْ

يُقامَ

يُقامُ

أُقيمَ

هو

تُقَمْ

تُقامَ

تُقامُ

أُقيمَتْ

هي

Dual

تُقاما

تُقاما

تُقامانِ

أُقِمْتُما

أنتُما

يُقاما

يُقاما

يُقامانِ

أُقيما

هما (m)

تُقاما

تُقاما

تُقامانِ

أُقيمَتا

هما (f)

Plural

نُقَمْ

نُقامَ

نُقامُ

أُقِمْنَ

نَحْنَ

تُقاموا

تُقاموا

تُقامونَ

أُقِمْتُمْ

أنتُم

تُقَمْنَ

تُقَمْنَ

تُقَمْنَ

أُقِمْتُنَّ

أنتُنَّ

يُقاموا

يُقاموا

يُقامونَ

أُقيموا

هم

يُقَمْنَ

يُقَمْنَ

يُقَمْنَ

أُقِمْنَ

هنَّ


 

 

 

 

Form VIII Hollow Verbs: Active Voice يَخْتارُ , إخْتارَ

All Form VIII hollow verbs will conjugate in the active voice in the same way as as the verb below.

Additionally, all Form VII hollow verbs will also conjugate the same way.

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَخْتَرْ

أَخْتارَ

أَخْتارُ

إِخْتَرْتُ

أنا

إِخْتَرْ

تَخْتَرْ

تَخْتارَ

تَخْتارُ

إِخْتَرْتَ

أنتَ

إِخْتاري

تَخْتاري

تَخْتاري

تَخْتارينَ

إِخْتَرْتِ

أنتِ

يَخْتَرْ

يَخْتارَ

يَخْتارُ

إِخْتارَ

هو

تَخْتَرْ

تَخْتارَ

تَخْتارُ

إِخْتارَتْ

هي

Dual

إِخْتارا

تَخْتارا

تَخْتارا

تَخْتارانِ

إِخْتَرْتُما

أنتُما

يَخْتارا

يَخْتارا

يَخْتارانِ

إِخْتارا

هما (m)

تَخْتارا

تَخْتارا

تَخْتارانِ

إِخْتارَتا

هما

(f)

Plural

نَخْتَرْ

نَخْتارَ

نَخْتارُ

إِخْتَرْنا

نَحْنَ

إِخْتاروا

تَخْتاروا

تَخْتاروا

تَخْتارونَ

إِخْتَرْتُمْ

أنتُم

إِخْتَرْنَ

تَخْتَرنَ

تَخْتَرنَ

تَخْتَرنَ

إِخْتَرْتُنَّ

أنتُنَّ

يَخْتاروا

يَخْتاروا

يَخْتارونَ

إِخْتاروا

هم

يَخْتَرنَ

يَخْتَرنَ

يَخْتَرنَ

إِخْتَرْنا

هنَّ

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أُخْتيرَ

يُخْتارُ

مُخْتار (see note 2 below)

مُخْتارة

مُخْتار

مُخْتارة

إِخْتِيار

 

 

 

Form VIII Hollow Verbs: Passive Voice يَخْتارُ , إخْتارَ

 

All Form VIII verbs in the passive voice will conjugate in the same way as the verb below. Note that Form VII hollow verbs do not exist in the passive voice.

 

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُخْتَرْ

أُخْتارَ

أُخْتارُ

أُخْتِرْتُ

أنا

تُخْتَرْ

تُخْتارَ

تُخْتارُ

أُخْتِرْتَ

أنتَ

تُخْتاري

تُخْتاري

تُخْتارينَ

أُخْتِرْتِ

أنتِ

يُخْتَرْ

يُخْتارَ

يُخْتارُ

أُخْتيرَ

هو

تُخْتَرْ

تُخْتارَ

تُخْتارُ

أُخْتيرَت

هي

Dual

تُخْتارا

تُخْتارا

تُخْتارانِ

أُخْتِرْتُما

أنتُما

يُخْتارا

يُخْتارا

يُخْتارانِ

أٌخْتيرا

هما (m)

تُخْتارا

تُخْتارا

تُخْتارانِ

أُخْتيرَتا

هما (f)

Plural

نُخْتَرْ

نُخْتارَ

نُخْتارُ

أُخْتِرْنا

نَحْنَ

تُخْتاروا

تُخْتاروا

تُخْتارونَ

أُخْتِرْتُمْ

أنتُم

تُخْتَرْنَ

تُخْتَرْنَ

تُخْتَرْنَ

أُخْتِرْتُنَّ

أنتُنَّ

يُخْتاروا

يُخْتاروا

يُخْتارونَ

أُخْتيروا

هم

يُخْتَرْنَ

يُخْتَرْنَ

يُخْتَرْنَ

أُخْتِرْنَ

هنَّ

 

 

 

Form X Hollow Verbs: Active Voice يسْتَعيدُ , إِسْتَعادَ

 

All Form X hollow verbs will conjugate in the active voice in the same way as as the verb below.

 

Command

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أَسْتَعِدْ

أَسْتَعيدَ

أَسْتَعيدُ

إِسْتَعَدْتُ

أنا

إِسْتَعِدْ

تَسْتَعِدْ

تَسْتَعيدَ

تَسْتَعيدُ

إِسْتَعَدْتَ

أنتَ

إِسْتَعيدي

تَسْتَعيدي

تَسْتَعيدي

تَسْتَعيدينَ

إِسْتَعَدْتِ

أنتِ

يَسْتَعِدْ

يَسْتَعيدَ

يَسْتَعيدُ

إِسْتَعادَ

هو

تَسْتَعِدْ

تَسْتَعيدَ

تَسْتَعيدُ

إِسْتَعادَتْ

هي

Dual

إِسْتَعيدا

تَسْتَعيدا

تَسْتَعيدا

تَسْتَعيدانِ

إِسْتَعَدْتُما

أنتُما

يَسْتَعيدا

يَسْتَعيدا

يَسْتَعيدانِ

إِسْتَعادا

هما (m)

تَسْتَعيدا

تَسْتَعيدا

تَسْتَعيدانِ

إِسْتَعادَتا

هما (f)

Plural

نَشْتَعِدْ

نَشْتَعيدَ

نَشْتَعيدُ

إِسْتَعَدْنا

نَحْنَ

إِستَعيدوا

تَسْتَعيدوا

تَسْتَعيدوا

تَسْتَعيدونَ

إِسْتَعَدْتُمْ

أنتُم

إِسْتَعِدْنَ

تَسْتَعِدْنَ

تَسْتَعِدْنَ

تَسْتَعِدْنَ

إِسْتَعَدْتُنَّ

أنتُنَّ

يَسْتَعيدوا

يَسْتَعيدوا

يَسْتَعيدونَ

إِسْتَعادوا

هم

يَسْتَعِدْنَ

يَسْتَعِدْنَ

يَسْتَعِدْنَ

إِسْتَعَدْنَ

هنَّ

 

Passive Past

Passive Present

Active Participle Masculine

Active Participle Feminine

Passive Participle Masculine

Passive Participle Feminine

Verbal Noun

أُسْتُعيدَ

يُسْتَعادُ

مُسْتَعيد

مُسْتَعيدة

مُسْتَعاد

مُسْتَعادة

إِسْتِعادة

 

 

 

Form X Hollow Verbs: Passive Voice يسْتَعيدُ , إِسْتَعادَ


All Form X hollow verbs in the passive voice will conjugage in the same was as the verb below.

 

Jussive

Subjunctive

Present

Past

Singular

أُسْتَعَدْ

أُسْتَعادَ

أُسْتَعادُ

أُسْتُعِدْتُ

أنا

تُسْتَعَدْ

تُسْتَعادَ

تُسْتَعادُ

أُسْتُعِدْتَ

أنتَ

تُسْتَعادي

تُسْتَعادي

تُسْتَعادينَ

أُسْتُعِدْتِ

أنتِ

يُسْتَعَدْ

يُسْتَعادَ

يُسْتَعادُ

أُسْتُعيدَ

هو

تُسْتَعَدْ

تُسْتَعادَ

تُسْتَعادُ

أُسْتُعيدَتْ

هي

Dual

تُسْتَعادا

تُسْتَعادا

تُسْتَعادانِ

أُسْتُعِدْتُما

أنتُما

يُسْتَعادا

يُسْتَعادا

يُسْتَعادانِ

أُسْتُعيدا

هما (m)

تُسْتَعادا

تُسْتَعادا

تُسْتَعادانِ

أُسْتُعيدَتا

هما (f)

Plural

نُسْتَعَدْ

نُسْتَعادَ

نُسْتَعادُ

أُسْتُعِدْنا

نَحْنَ

تُسْتَعادوا

تُسْتَعادوا

تُسْتَعادونَ

أُسْتُعِدْتُمْ

أنتُم

تُسْتَعَدْنَ

تُسْتَعَدْنَ

تُسْتَعَدْنَ

أُسْتُعِدْتُنَّ

أنتُنَّ

يُسْتَعادوا

يُسْتَعادوا

يُسْتَعادونَ

أُسْتُعيدوا

هم

يُسْتَعَدْنَ

يُسْتَعَدْنَ

يُسْتَعَدْنَ

أُسْتُعِدْنَ

هنَّ

 



Note 1 – Many hollow verbs in this category will have passive participles. If their middle radical is a waaw, then the participle will have the same pattern as مَزور. If the middle radical is a yaa’, then the participle will have the same pattern as مَبيع


Note 2 – Remember, hollow verbs in Form VIII have passive and active participles that are identical. In addition, a Form VII hollow verb will have an active participle of the very same pattern. It will not have a passive participle.

1 comment… add one
  • In linguistics , a defective verb is a verb with an incomplete conjugation , or one which cannot be used in some other way as normal verbs can. Defective verbs cannot be conjugated in certain tenses , aspects , or moods .

    Reply

Don’t Be Shy » Leave a Comment!